Dana Šťastná

Dana Šťastná

mezzosoprán

Dana Šťastná je držitelkou 2. ceny Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech.

Vystudovala zpěv na pardubické konzervatoři v roce 2010. Téhož roku se stala laureátkou na Soutěžní přehlídce konzervatoří. Ukončila magisterské studium pod vedením Martina Bárty na Akademii múzických umění v Praze v roce 2016.

Ve stejném roce se Dana zúčastnila mistrovského kurzu u světoznámého tenoristy Josého Cury v Praze.
Byla vybrána mezi šest aktivních účastníků na masterclass Edity Gruberové v rámci festivalu Richarda Strausse v Garmisch-Partenkirchenu. Spolupracovala s KS. Brigitte Fassbaender na masterclass v Praze.

V roce 2014 absolvovala mezinárodní kurzy zpěvu a jevištního umění na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni (Regine Köbler, KS Berndt Weikl). Dana se také v červnu 2016 účastnila kurzů se světoznámou sopranistkou Gabrielou Beňačkovou. Od roku 2021 zdokonaluje své pěvecké umění pod vedením Vladimíra Chmela.

Již během studií na konzervatoři hostovala ve Východočeském divadle v Pardubicích ve hře Radúz a Mahulena.
V květnu roku 2010 debutovala v Divadle F. X. Šaldy v Liberci v opeře Carmen jako Mercedes a následně jako Luigia v titulu Poprask v opeře Viva la mamma (G. Donizetti). V tomto divadle doposud nastudovala roli Pátka v opeře Robinson Crusoe (J. Offenbach), Dulcinée v opeře Don Quichotte (J. Massenet), prince Orlovského v operetě Netopýr (J. Strauss), Floru Bervoix v opeře La traviata (G. Verdi), Fenenu v opeře Nabucco (G. Verdi). Ve Státním divadle Košice se představila v roli Suzuki v Madama Butterfly (G. Puccini). Ve Slezském divadle Opava nastudovala roli Dorabelly v nové inscenaci Così fan tutte W. A. Mozart ). V Moravském divadle v Olomouci působila v ročním angažmá a poté jako host, kde ztvárnila např. roli Maddaleny v opeře Rigoletto (G. Verdi), Rosiny v opeře Il barbiere di Siviglia (G. Rossini), II. dámu v opeře Kouzelná flétna (W. A. Mozart) nebo Barušku v operetě Perly panny Serafínky (R. Piskáček). V roce 2020 Dana nastudovala roli Dorabelly v opeře Così fan tutte pro Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích. V březnu 2022 debutovla na jevišti Národního divadla jako Mercedes v opeře Carmen. V sezoně 2022/2023 vstoupila do inscenace Rusalky ve Státní opeře v Praze jako II. žínka.

Přejít nahoru